Haber Detayı
16 Eylül 2017 - Cumartesi 12:47 Bu haber 3623 kez okundu
 
HACILAR DAĞ SPORLARI CENNETİDİR
Hacılar ilçemiz Erciyes e yakın olması sebebiyle dağ sporları cennetidir.
Spor Haberi
HACILAR DAĞ  SPORLARI CENNETİDİR

Hacılar ilçemiz Erciyes e yakın olması sebebiyle dağ sporları cennetidir. Hacılar Süt donduran Karbuz ve buzul rotaları Türkiye'de ki en zorlu tırmanış rotalarındandır . Ülkemizdeki kayak ve dağcılık sporlarıyla uğraşan azımsanmayacak sayıdaki sporcuların tamamı Hacılar ımızı , HADAK , HACILAR ERCİYES Gençlik ve spor Kulüplerimizi tanırlar bilirler. Hatta yurtdışından birçok dağcı misafirimiz olmuş ve tırmanışlarımıza da katılmışlardır.Yerli ve yabancı talebi çok fazladır. Kulüplerimizin marka değeri oldukça yüksektir.
Erciyes bizi her sabah işe uğurlar güneşin ışıklarını ilk ve son onun üzerinde görürüz. Adeta hayatımızın bir parçasıdır. Bir gün bakarsın başı dumanlı , birgün karlı .Erciyes'imizden dolayı potansiyel bir dağ sevgisiyle büyüyoruz aslında . Sadece bunu farkına varamıyoruz .Dağcılık yarışma sporu olmadığından her yaşta yapılabilir .Her çocuğun herhangi bir spor dalıyla uğraşması gerekliliğine kesinlikle inanıyorum burada da velilere ,yetkililere görevler düşüyor. Herkesin ilgisi var fakat bu ilgi harekete dönüştüğünde her şey çok güzel oluyor.
En zorlu kış ve yaz tırmanışları Hacılarımızdaki kulüplerimiz tarafından organize edilir bu tırmanışlara katılan sporcular tırmanışlarını referans olarak diğer zorlu dağlara çıkarken kullanır. Bu bizler açısından oldukça sevindirici bir durumdur. Son yıllarda kulüplerimiz hem yürüyüş hem de ülkemizin çeşitli bölgelerine ciddi tırmanış faaliyetleri yapmaktadır.Buradan yürüyüşlerimize yaş ve cinsiyet ayırmadan tüm hemşerilerimizi davet ediyorum. Her dağcının kendine göre sebepleri vardır tırmanmak için . Kimileri sorunlarından uzaklaşmak kimileri kendi vucudunu sınırlarını ölçmek için. Hepimizin ortak noktası doğa sevgisidir. Ama kesin olan tek şey, insan bir kez tırmanma tutkusuna kapılınca geriye dönüşünün mümkün olmayacağıdır. Dağcılığa yeni başlayanlar için temel şart, doğaya saygı duymaktır. Şehirde doğan ve büyüyen biri için doğa kurallarını öğrenmek kolay değil. Doğada verilecek kararlar konusunda şehir kurallarından daha farklı davranmanın öğrenilmesi gerekiyor. Doğaya uygun ve uyumlu davranmak, insan hayatına mal olabilecek hataların yapılmasını önler .Dağcılığa başlamayı isteyenlerin yapması gereken şey, basit doğa yürüyüşlerine katılmak. Bunun ardından yaz çadır kamplarında bulunmaktır .Bir üst aşama içinse en güzel yol TDF (Türkiye Dağcılık Federasyonu) eğitimlerinden geçmektir.Bu eğitim 8 aşamalıdır ve çok ciddidir her türlü koşulda hayatta kalmayı ve acil durum planlaması öğretilir İlkyardım eğitimleri verilir.
Türkiye'de bir dağcının kendini geliştirebileceği, en önemli merkez Niğde Aladağlardır. Aladağlar, uzun rotaları farklı zorluk seviyesindeki zirveleriyle kaya tırmanışı rotalarıyla gerçek bir dağcılık cenneti.
Özellikle Demirkazık Dağı, dağcıların kendini sınaması için önemli bir zirvedir. Türkiye'nin 5 bin metrenin üzerindeki tek dağı Ağrı ise fazlaca teknik zorluğu olmamasına karşın kış koşullarında yüksek irtifa deneyimi yaşatıyor. Son zamanlarda Türk dağcıların tercih ettiği ve yurtdışı deneyimi açısından en önemli bölge Gürcistan Kazbek (5033 mt)ve Rusya Elbruz (5642 mt) dağıdır.Allah'a Şükürler olsun ki bu dağların hepsinde Türk Bayrağı açmak nasip oldu.
Ayrıca bize maddi manevi her konuda destek olan Belediye Başkanımız Doğan Ekici'ye ve bu sporla tanışmamı sağlayan ve Spora hizmet eden İsmail YILMAZ 'a kulüplerimiz ve şahsım adına teşekkür ederim. Yeni İl Temsilcimiz Ahmet DURAN a ,Kayak İl Temsilcimiz Mahmut Yılmaz' a da başarılar diliyorum. Görüldüğü gibi Hacılar olarak Dağcılık ,Kayak il temsilcilikleri ve yönetim kurulu üyelikleri bölgemizden seçilmiştir.En iyi şekilde temsil etmeye çalışıyoruz.
Selamlar Sevgiler.

Kaynak: (HHG) - Hacılar Haber Gazetesi Editör: HACILAR HABER GAZETESİ
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı