Haber Detayı
23 Aralık 2020 - Çarşamba 21:00 Bu haber 2113 kez okundu
 
HACILAR KAZ ÇİFTLİĞİ ULUSAL BASINDA
bir yıl önce hobi amacıyla satın alıp beslediği 5 kazın sayısını geçen sürede 100'e
- Haberi
HACILAR KAZ ÇİFTLİĞİ ULUSAL BASINDA

Gazetemizin genel yayın yönetmeni Ahmet TANDOĞAN'ın Hobi olarak  5 kaz ile başladığı daha sonra sayısının 100 e ulaşan kaz'ları DHA Muhabirleri  Yasin DALKILIÇ-Melih KAMIŞ tarafından haberleştirildi ve İlçemizin Turizim ve Gastronomi alanında ki zenginliğinin yanında Kaz  besiciliğininde ilçemizde mümkün olacağı gösterildi.

Hacılar ilçesinde Ahmet Tandoğan (49) bir yıl önce hobi amacıyla satın alıp beslediği 5 kazın sayısını geçen sürede 100'e çıkarıp, kaz çiftliği kurdu. Tandoğan, "'Bahçede olsun' diye 5 kaz almıştım. Şimdi sayısı 100'ü buldu. Erciyes'in eteğindeki Hacılar'da kazlarımı yetiştiriyorum" dedi.
Hacılar'da yaşayan evli ve 2 çocuk babası Ahmet Tandoğan, bir yıl önce hobi amacıyla 5 kaz satın aldı. Kazları evin bahçesinde besleyen Tandoğan, yaptığı araştırmada kaz yetiştiriciliğinin sektör haline geldiğini gördü. Hayvanlar için bahçesinde kulübe yapan Tandoğan, kısa sürede kaz sayısını 100'e çıkardı. Daha sonra evine 5 kilometre uzaklıkta bulunan Yukarı Mahalle'de çiftlik kuran Tandoğan, kazların bakımını burada sürdürüyor. Tandoğan, yetiştirdiği kazların satışını yaparak, kendisine kazanç kapısı sağladı.
'SAYISI 100'Ü BULDU'
Tandoğan, kaza işine bir yıl önce hobi amacıyla başladığını söyleyerek, "Asıl işim medya tanıtım. Ancak kaz hobim, şimdi tutkum oldu. 5 tane 'bahçede olsun' diye kaz almıştım. Biraz araştırma yaptım ve kaz üreticiliğini öğrendim. Tamamen doğal yöntemlerle kaz üreticiliği yapmaya başladım. 5 kazla başladım şimdi sayısı 100'ü buldu. Bu işin geleceği var. Kars ve çevresinde kaz eti tüketimi çok yaygın. Erciyes'in eteğindeki Hacılar'da kazlarımı yetiştirip satıyorum" dedi.
Günün büyük bir bölümünü çiftlikte geçirdiğini belirten Tandoğan, "Kazların tüyü, ciğeri ve eti çok kıymetli. Özellikle Fransa'da kaz ciğeri çok fazla tercih ediliyor. Umuyorum ki, yetiştirdiğim kazlar sayesinde Kayseri'de, Kars gibi kaz etiyle ünlü bir yer olacak" diye konuştu.

DHAKayseri Yasin DALKILIÇ-Melih KAMIŞ

Kaynak: (HHG) - Hacılar Haber Gazetesi Editör: HACILAR HABER GAZETESİ
Etiketler: HACILAR, KAZ, ÇİFTLİĞİ, ULUSAL, BASINDA,
Yorumlar
Haber Yazılımı