Yazı Detayı
17 Eylül 2022 - Cumartesi 11:37 Bu yazı 586 kez okundu
 
ZULMÜN HASMI ALLAH'TIR
İ. NECMETTİN NURSAÇAN EMEKLİ DİYANET İŞLERİ BAŞKAN YARDIMCISI
 
 
 Her insanın malı Can din ve manevi hakları vardır. Bu haklar dokunulmazdır. Kişinin bu haklarına tecavüz etmek zulümdür. Zulme Rızada zulümdür. Hasmı ise Allah'tır.
Ziya Paşa'nın dediği gibi Zalimlere elbet  dedirir bir gün Kudreti Mevla tallahi asarakellahü Aleyna İbrahim suresi 42. ayeti kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor; “Resulüm sakın Allah'ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma anca Allah onları cezalandırmayı korkudan gözlerini dışarıya fırlayacağı bir güne erteliyor.
İNSAN NE İÇİN  ZULMEDER
İnsanoğlu malına mevki Mağrur olur Kibre gurura kapılır “Ben her şeyi yapabilirim“havasına kapılır.  Kendisine boyun bükmeye nelere karşı Zalim olur sen kim oluyorsun da bana karşı geliyorsun der Ama bilmez ki mal ü emlake güvenip de mi var mı ben gibi bir yel Eser savurur harman gibi.
Hz Ömer efendimizin torunu ikinci Ömer diye anılan Ömer Bin Abdülaziz Hazretleri makamına oturunca Kasas Suresi 83 ayeti okurdu. “İşte ahiret Yurdu ! Biz onu yeryüzünde böbürlenmeyi ve bozgunculuğu arzulamayan kimselere veririz en güzel akibet Takva sahiplerinindir.
    DÜNYANIN ZALİMLERİ AHİRETİN MÜFLİS SERİDİR
 “Zulüm ile Abad olan 
Kahır ile berbat olur”
Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste , vakti sehere çıkmazsa Bahar'a kalmaz.
Bir hadis-i Şerif şöyle buyurur üç kişinin duası Şüphesiz makbul olur
1. Mazlumun duası
2. Misafirin duası
3. Ana Babanın duası
 Dünyadayken Cennetle müjdelenmiş iki sahabinin bedduaları ;
         A) Sa'd b. Ebi Vakkas  7 kişi olarak Müslüman olmuştur peygamber duasına ermiştir aşere-i Mübeşşeredendir. Muzaffer komutandır.
Öyle olan kişiye iftira edilir mi Usame bu katade  diye birisi iftira ediyor askerlerle beraber gitmez, Adalete  riayet etmez diyor Sa'd  ise Ya rabbi bu adam sözünden doğru değilse ömrünü uzat, fitnelere uğrat der. Adam ihtiyarlar kirpikleri gözlerinin üzerine yıkılır. Sokakta gördüğü kadına kıza sarkıntılık eder Ne yapıyorsun denilince de sa'd ın duası beni böyle de kendime hakim olamıyorum diyordu. 
     B) Yine aşere-i Mübeşşere den Said Bin Zeyd arazi komşusu kadın tarafından iftiraya uğrar, Kadın Said arazimi tecavüz etti der.
     Said  ise “ Ben peygamber (a) ın başkasının  arazisine bir karış tecavüz eden 7 kat boynuna geçirilir Hadisini bildiğim halde Bunu nasıl yaparım der ve şöyle dua eder Yarabbi bu kadın bu sözünde doğru değilse gözlerini kör et canını bu arazide  al Nitekim kadının Gözleri kör olur bahsedilen arazideki kuyuya düşüp ölür.
 Dinimizde ibadetlerin Esasi İhlas  muamelatın  esası da adalettir.
   Nisa suresi 58 ayetin dikkatle  okuyalım “Allah size emanetleri ehli olanları vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder Allah size ne kadar güzel öğütler veriyor Şüphesiz ki Allah herşeyi işitir ve herşeyi görendir.
    Bu mübarek ayetin nüfus sebebi de şu olaydır Mekke fethedilince sevgili Peygamberimiz Kabe'nin içine girip namaz kılmak ister Kabe anahtarıda Osman Talhadadır anahtarı vermediği gibi atlar Kabe'nin damına çıkarır. Hz Ali efendimiz kolunu büküp  anahtarı alır Kabe'yi açar peygamber efendimiz İki rekat namaz kılıp dışarı çıkar peygamber efendimizin  amcası Hz Abbas anahtarı kendisine verilmesini ister Peygamber Efendimiz anahtarı  Hz Ali'ye verip Biraz önce kolunu büküp anahtarı aldığın kişiye özür dileyip Anahtarı teslim etmesini söyler Hz. Ali öyle yapar Osman Talha; Ali Biraz önce kolumu büküp bu anahtarı benden aldın Şimdi ne değişti de bu Anahtarı bana veriyorsun Hz. Ali ayet nasip oldu diyerek Biraz önce okuduğumuz ayet okur Bu olay üzerine Osman b. Talha da Müslüman olur
 
Etiketler: ZULMÜN, HASMI, ALLAH'TIR,
Yorumlar
Haber Yazılımı