Yazı Detayı
31 Mayıs 2021 - Pazartesi 23:00 Bu yazı 1394 kez okundu
 
POSTÜR( DURUŞ) BOZUKLUKLARI
KÜBRA EJDER ÜSTÜN (Fizyoterapist )
 
 

Online eğitim ve çalışma sebebiyle tüm gün masa başındayız artık .Bu da hepimizde farkında olmadan bir duruş yani postür bozukluğuna neden olabiliyor.Bilgisayarda çalışırken kendini ekrana ve klavyeye doğru eğilmiş bulabilirsin. Konsantrasyonun için iyi olduğunu düşündüğün bu pozisyon; bel, sırt ve boyun bölgen için oldukça zararlı.Omuzları öne doğru yuvarlanır .Bu da göğüs kafesine binen yükü artırır.Nefes alman zorlaşır.Devamında karın kasları kısalır, sırt ve bel kasları buna aksi olarak uzar ve güçsüzleşir, bu kaslar yük taşımakta zorlanır. Vücudumuzun her yeri birbiri ile bağlantılıdır. Bir yerinde yanlış giden birşeyler varsa tüm vücut etkilenir. Zamanla kalçalara, dizlere ve ayaklara kadar etki edebilir . Sırt, bel ve boyun ağrılarının yanında omuz hizasında kayma, omur disklerinde kayma, sinir sıkışması gibi tedavi gerektirecek ortopedik problemler kötü bir postürün etkileri arasında yer alıyor.İdeal postüre sahip olmanın sadece dış görünüş açısından değil; ruhsal sağlık açısından da önemli . Kambur durmanın verdiği ağrı kişinin simasına yavaşça yerleşir ve bu kişiliğinde de rol oynar.Sandalyeden kalktığında kendini yorgun hissetmen ve belini esnetme ihtiyacının sebebi az önceki oturuşun aslında. İnsan vücudu hareket etmek üzere programlanmıştır. Doğru zaman aralıklarında ve doğru şekilde hayatımıza hareketi katmalıyız ve oturuşumuzu duruşumuzu düzeltmeliyiz.Kollarını, başını ve sırtını doğru konumlandırdığında aslında hem daha rahat hem de daha özgüvenli bir duruşa sahip olduğunu fark edeceksin.Oturulan yer yeterli yükseklikte olmalı,her iki ayak yere eşit olarak temas etmelidir. Çalışma esnasında öne eğilmeyi önlemek için masaya yakın oturulmalıdır.Sırt ve mümkünse baş, eğimi hafif arkaya bakan bir destekle desteklenmelidir. Otururken kolların bir destekle desteklenmesi omuz ve boyuna binen yükü azaltır.Bunlara ek olarak 30 dakikada bir esneme hareketleri yapmalıyız.
Kendinize aynada bakın ,bir gününüzün nasıl geçtiğini düşünün .Çantayı sürekli aynı kolda mı taşıyorsunuz,sürekli topuklu ya da düz taban ayakkabı mı giyiyorsunuz?Buna benzer şeyler duruş bozukluğuna neden olabilir.Vücudun normal eğriliklerinin korunduğu, eklemlere uygulanan kuvvetlerin dengeli dağıldığı duruşa normal postür ya da normal duruş denilir.Ayna karşısında diz kapaklarınızın, omuzlarınızın ve göğüslerinizin seviyesine aynılar mı kontrol edin. Yandan baktığınızda omuzlarınızın öne çıkık olup olmadığına,bel çukurunuzuna, dizleriniz bükük yada tam tersi çok arkaya gidiyor olup olmadığına,diz kapaklarınızın duruşuna bakın.Omurgaya arkadan bakıldığında bir eğrilik görüyor mu ona bakın.Duruş bozukluklarında ailesel faktörler, belirli alışkanlıklar ve yapısal bozukluklar belirleyici etkenler olabilmektedir.
Kendinizde bir duruş bozukluğu tespit etmişseniz fizyoterapistinize danışın.Egzersiz kişiye özel olmalıdır.Fizyoterapistinizin verdiği egzersizlere uyun ve onunla birlikte ilerleyin.Doğru yük kaldırmayı ve oturmayı öğrenin.Sürekli masa başında oturmayın.Yeteri kadar uyuduğunuzdan ve dinlendiğinizden emin olun. Ağrısız ve sağlıklı bir vücut için doğru egzersize hayatınızda her zaman yer verin. Herkese ağrısız hareketli sağlıklı günler diliyorum.

 
Etiketler: POSTÜR(, DURUŞ), BOZUKLUKLARI,
Yorumlar
Haber Yazılımı