sanalbas<meta http-equiv=
Yazı Detayı
30 Temmuz 2019 - Salı 11:28 Bu yazı 655 kez okundu
 
MİLLETİN TEMELİ AİLE
İ. NECMETTİN NURSAÇAN EMEKLİ DİYANET İŞLERİ BAŞKAN YARDIMCISI
 
 
Aile sağlam olursa millet sağlam olur. Aile çürük olursa millet de sağlam olur. 
Tarih boyu ailemiz kutsaldı. Dede Korkut öğütlerinde bu konu şöyle ifade edilmiştir; “ şakağında ağarsa baba güzel, ak sütünü doya doya emzirse ana güzel,  Yan tarafta, ev yanında dikilse gelin odası güzel, sevgili kardeşi güzel, hiç birine benzemedi cümle âlemleri yaratan Allah güzel.
Milletin temeli ailedir. Ailenin temeli nedir? Sevgi, saygı, sabır ve sadakattir. Rum suresi 21. Ayeti kelimede yüce rabbimiz bu durumu şöyle dile getirir; “kaynaşmanız için sizi kendi cinsinizden size eşler yaratıp aranızda sevgi ve merhamet peyda etmesi de onun varlığının delillerindendir. Doğrusu bunda iyi düşünen bir kavim için ibreler vardır.”
- Aile ne demektir muhtaç demektir. Kim kime muhtaçtır? 
İki cihan mutluluğu için yuvanın cennet olması için erkek hanıma, hanım da erkeğe muhtaçtır. Nitekim yüce Rabbimiz Bakara Suresi 87. Ayetinde şöyle buyurur, “onlar sizin için birer elbise, sizde onlar için birer elbisesiniz. Kutlu Nebiye bir gün şöyle sorulur; 
      - Ey Allah'ın elçisi! Bize dünyadan ne tavsiye edersiniz? 
“Allah'ı anan bir dil, Allahı seven bir gönül, kişinin mutluğuna mutluluk katacak saliha bir eş tavsiye ederim”
“ Kime Allah saliha bir eş verdiyse dininin yarısını kurtarmıştır. Allahtan korksun. Geri kalan yarısını da kendi kurtarsın.” 
- Saliha eş nasıl olur Allah'ın elçisi?
Yüzüne bakarsın seni sevindirir, emredersin itaat eder, kocasının gıyabına iffetini korur. Vücudumuzun ne küçük canlı parçasına hücre deniliyor. Hücreler arasına rabbimiz ahenk koymuştur. Ahenk bozulursa kanser olunur. Aile ocağımızda da saygı sevgi yani ahenk bulunmalıdır. 
Böyle olan bir yuvada gül biter, çiçek açar. Yuvada sevgi değil de öfke olur, nefret olursa diken biter, ayrık biter. O dikenler, o ayrıklar da başımıza bela olurlar. Zümer suresi 15. Ayetinde yüce Allah şöyle buyurur; “ Şüphesiz hüsrana uğrayanlar kıyamet gününde kendilerini ve ailelerini hüsrana sokarlar”
 Ümitlerimiz, istikbalimiz evlatlarımızı iyi terbiye edersek büyük mahkemede bize şefaatçi olacaklar, terbiyelerini ihmal eder, kötü örnek olursak bizden şikayetçi olacaklardır. Cennet yolcusunu anlatan ayetlerin ana babaların dualarının şöyle olacağını ifade edilir(Furkan:74) 
“Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allaha karşı gelmekten sakınanlara önder eyle!” 
EVLİLİKTEN KAÇIŞ 
Batı dünyasında evlilikten kaçış başlamıştır. Amerika'da taksiler üzerinde reklamlar gördüm. Neyin reklamı olduğunu sorduğumda aldığım cevap şöyleydi; Babayı tespit firmasının reklamı! Sen bize gel, bir ipucu ver, biz babayı buluruz, babayı bulunca da ocağına incir ağacını dikeriz!
Sevgili Peygamberimiz “ Nikâh benim sünnetimdir. Ondan yüz çeviren benden yüz çevirmiştir.” Buyururlar.
Nikâh, Allah'ın emridir. Peygamberin kavlidir. Yaradılışın gereğidir, milletimizin geleneğidir. Aile yuvası müminin dünyadaki cennetidir. En güzel mektep, aile yuvası ve en iyi eğitimci anne ve babadır. Yüce Allah gönüllerimize, ailemize huzur lütfetsin.
 
Etiketler: MİLLETİN, TEMELİ, AİLE, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı