Yazı Detayı
06 Aralık 2018 - Perşembe 21:42 Bu yazı 8908 kez okundu
 
DENTAL İMPLANT TEDAVİSİ NEDİR?
DR.ERDAL GÖNÜLAÇAR
 
 

Dentalimplant olarak da bilinen diş implantları, eksik diş bölgesindeki çene kemiğine yerleştirilen belli standartlara sahip titanyum alaşımdan imal edilmiş diş köküne benzer bir malzemedir.   
    Yerleştirilmesini takiben belli bir iyileşme dönemi sonrasında üzerine yapay dişler yapılabilmektedir. İmplant uygulamalarının en büyük avantajlarını sıralanacak olursa: 
   Tek diş eksikliklerinde hastanın sağlam dişleri kesilmeden sabit diş protezi yapılabilmektedir.
   Öğütücü bölgelerde azı dişleri olmayan takıp çıkarılan hareketli protez kullanmaya mahkum hastalara takıp çıkarılmayan sabit köprü protezleri yapılabilmektedir.
  Takma diş olarak bilinen tam protez kullanan hastalara protez yapıştırıcısı v.s kullanmadan daha tutucu bir protez yapılmasına olanak sağlamaktadır. 
   Diş implantı uygulaması cerrahi bir işlemdir. Hastalar işlem sırasında herhangi bir ağrı duymazlar. Basit bir dolgu yaptırıyormuş rahatlığı içerisinde implantlar yerleştirilebilmektedir. Bununla birlikte aşırı diş korkusu veya bulantı refleksi bulunan hastalara  anestezi uzmanı gözetiminde narkoz altında (genel anestezi veya sedasyon) bu işlemler yapılabilmektedir. Bazı hastaların çene kemikleri implant yerleştirilmeye uygun olmayabilir. Bu gibi durumlarda işlem öncesi gerekli radyolojik değerlendirmeler (panoramik ve diş tomografisi) yapıldıktan sonra sinüs tabanı yükseltilmesi ve/veya kemik eklenmesi gibi ileri cerrahi işlemler uygulandıktan sonra hastalar implant yerleştirilmeye uygun hale getirilebilmektedir.  
   Diş eksikliklerinde implant uygulamaları nispeten uzun soluklu bir tedavi sürecini kapsamaktadır. Ancak sonuçları da oldukça uzun ömürlüdür. Kemik ile sorunsuz iyileşme gösteren bir implant üzerine uygun bir yapay diş yapıldığı takdirde ömür boyu kalıcı olarak kullanılabilmektedir. Vakti kısıtlı hastalarda ise immediate yükleme olarak bilinen implant yerleştirildikten hemen sonra (iyileşme beklenmeksizin) implantların üzerine dişlerin takıldığı uygulamalar da –hastanın kemik yapısı uygunsa- yapılabilmektedir.  Diş implantları her hastaya yapılabilir mi? Sorusu sıkça sorulan sorular arasındadır. Diş implant uygulamaları cerrahi bir işlem olduğu için genel sağlık durumunun elverişli olması gerekmektedir. 
   Çeşitli kalp hastalıkları, şeker hastalığı, tansiyon gibi kronik rahatsızlığı olan bireylere (kemik erimesi veya kanser teşhisi ile kemik güçlendirici bifosfonat grubu ilaçlar kullanan hastalar dışında) gerekli önlemler alındıktan sonra implant uygulamaları sorunsuz bir şekilde yapılabilmektedir. İmplant yapıldıktan sonra iyileşme dönemini hastalar nasıl geçirir? İmplant uygulamalarından sonra 5 ila 7 günlük süreçte cerrahi işleme bağlı geçici olarak hafif ağrı, şişlik, sızıntı şeklinde kanamalar gibi durumlar vücudun işleme verdiği fizyolojik tepkiler olarak normal kabul edilir. Bu süreci en konforlu bir şekilde atlatılması için gerekli ilaçları ve önlemleri hekim hastaya bilgi verir. Kemiğin implantlarla bütünleşmesi için gerekli süre olan 2-3 aylık dönemde ise –uygun olan koşullarda- hastalara estetik amaçlı geçici diş uygulamaları yapılabilmektedir.Yerleştirilen implant kemik ile bütünleşmez ise ne olur? 
  Diş implantları yukarıda da belirtildiği üzere insan vücuduna uyumlu ömür boyu çene kemiğinde kalmaya uygun olarak tasarlanmış titanyum alaşımlardan imal edilmektedir. Ancak çeşitli nedenlerle (iyileşme döneminde geçirilen bir enfeksiyon, hastanın ağız bakımının kötü olması, aşırı sigara kullanımı, kontrol altında olmayan şeker hastalığı v.s gibi durumlarda) implant kayıpları yaşanabilir. Bu gibi durumlarda yerleştirilen implantlar hastanın çene kemiğinin ve/veya genel sağlığının uygun olduğu anda tekrar uygulanabilmektedir.Sonuç olarak doğru planlama ve uzman ekiple uygulandığı takdirde 95'in üzerinde bir başarı oranına sahip diş implant uygulamaları diş eksikliklerinin tedavisinde yapılmaktadır. 

 
Etiketler: DENTAL, İMPLANT, TEDAVİSİ, NEDİR?,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı