Yazı Detayı
09 Mayıs 2015 - Cumartesi 00:55 Bu yazı 7202 kez okundu
 
İş Sağlığı ve Güvenliği Günü
Yavuz CALP
 
 

Uluslararası Çalışma Örgütü ILO tarafından 2001 yılında 28 Nisan günü, Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği günü olarak ilan edilmiştir. 2003 yılından itibaren de her yıl 28 Nisan da bugün çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Bugün artık geleneksel hale gelmiş ve her yıl bir tema işlenmesi kararı alınmıştır. Esas olarak kutlamalarda koruyucu sağlık ve güvenlik kültürünü oluşturmak,sürdürülebilir kılmak,hedeflenmiş.Bu amaca yönelik faaliyetler temel alınmıştır. Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü'nde; hükümetler, işveren ve işçi organizasyonları, iş kazası ve iş kaynaklı sağlık sorunlarını önleme konularında bilinç artırıcı etkinlikler düzenlemeye teşvik edilmektedir. Böylece tüm işveren ve çalışanların bir yıl boyunca sağlıklı ve güvenli işlerde çalışmaları, çalışırken kendi sağlık ve güvenliklerini düşünmeleri hedeflenmektedir.

İş kazaları ve meslek hastalıkları büyük insani acılara ve maddi kayıplara neden olmaktadır. Dünyada her yıl 2 milyondan fazla çalışan, iş kazaları ve çalışmadan kaynaklanan meslek hastalığı sonucu yaşamını yitirmektedir. Buna rağmen toplumların İş Sağlığı ve Güvenliği konusundaki farkındalığı henüz yeterli değildir. Özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde henüz İş Güvenliği kültürü dahi tam anlamıyla oluşmamıştır. Dolayısı ile bu konuya yeterince önem verilmeli ve sosyal tarafların aktif katılımı ile Güvenlik Kültürü bilincini ulusal düzeyde artırma çabaları yoğunlaştırılmalıdır. Güvenlik Kültürünün yaygınlaştırılması yöntemiyle toplumda; çalışan ve çalıştıran kesimlerin daha sağlıklı ve güvenlikli çalışma koşullarını sağlayacak davranış değişiklikleri oluşturulmalıdır.

Tüm bunlar kader değildir. İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları önlenebilir, önceden öngörülebilir işyeri tehlikeleri ve riskleridir. İş Sağlığı ve Güvenliği konusundaki mevzuatlarımız bunların önlenebilmesi için eksiklik ve uygulanabilirlik zorluklarına rağmen, uygulamaya çalışıldığında büyük çoğunluğunu engelleyebilecek düzeyde açık ve anlaşılabilir bir mevzuattır. Yeter ki İş Sağlığı ve Güvenliği konusunu benimseyelim, istekli olalım. Zira 'En Uzun Yol İlk Adımla Başlar'.

Ulusal sorumluluğun paylaşılmasıyla “Sağlıklı ve Güvenli İşyerleri” nin oluşturulması anlayışının benimsenmesi ve yaygınlaştırılması dileğiyle 3Y DANIŞMANLIK ve KAPADOKYA OSGB olarak; çalışanlarımızın “28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Gününü” kutlar.Kazasız, sağlıklı ve güvenli günler dileriz.

 
Etiketler:
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı