Haber Detayı
28 Temmuz 2015 - Salı 19:04 Bu haber 4353 kez okundu
 
SÖKE DAĞCILIK KULÜBÜ ERCİYESTE HAYATINI KAYBEDEN DAĞCILARI İÇİN AÇIKLAMA YAPTI
Tırmanış sonrası rahmetlinin ailesi ile irtibata geçip acı olay kendilerine tarafımızca bildirilip
Spor Haberi
SÖKE DAĞCILIK KULÜBÜ ERCİYESTE HAYATINI KAYBEDEN DAĞCILARI İÇİN AÇIKLAMA YAPTI

ACI KAYBIMIZ:

Söke' den 24.07.2015 saat 18.30 ' üç kişi olarak hareket edip , Hacılar Arama-Kurtarma Havacılık Dağcılık ve Kış Sporları Kulübü (HADAK) tarafından bu yıl 21.'si düzenlenen "Erciyes Zirve Tırmanışı ve Sütdonduran Kampına birlikte katıldığımız doğa sever dostumuz, değerli büyümüz kulübümüz faaliyetlerini takip edip yaptığımız etkinliklere hep coşku , azim ve neşe ile katılan , bizlere varlığı ile hep neşe veren Ayşe ERDEM ablamızı kaybettik. Cenazesi 27.07.2015 günü ilkindi namazına mütakip babaocağı Sakarya’nın Akyazı ilçesinde kaldırılmıştır.
Bu üzücü olay bizlere bir kez daha tecrübeli kişilerin ikazlarına uymamız gerektiğini gösterdi. Kazanın oluşu ile ilgili bilgi almak isteyip arayan mesaj yollayıpta yaşadığımız acının yoğunluğu sebebi ile telefonlarına ve mesajlarını cevap vermedigimiz arkadaşlarımız için şu şekilde kazayı ifade etmek isterim : Faaliyete hazırlık, Kayseri’ye hareket, kamp alanına yerleşme, tırmanış bir gün öncesi uyum için yapılan yürüyüşte ve tarafımca, sonraki aşamada Kayseri Dağcılık Federasyon İl Temsilcisi, Kulüp Başkanı, Ekip liderleri ile Tırmanış artçısı tarafından kampta 25.07.2015 günü akşamı yapılan toplantıda ve Südonduran Kar-Buz rotasından girmeden Ayşe ERDEM ablamıza Krampon, kask, kazması olmasına rağmen ilerki aşamalarda zirve rotasının zorlaştığı , devam etmek isterse tehlikeli durumların ortaya çıkabileceği sebebi ile tırmanışa devam etmemesi gerektiği uyarıları yapılmasına, Ayşe ERDEM ablamızın de bu uyarılara uyacağını bildirmesine rağmen 26.07.2015 günü saat 03:00’ da başlayan tırmanışta geri dönmeyip bizim tırmandığımız rotadaki kimseye haber vermeden farklı ve daha zor bir rotada tırmanmaya devam etmesi ve yaklaşık %70‘lik eğimi bulan kar – buz ile kaplı rotada saat 06:30 sıralarında kayarak düşmesiyle başına çarptığı kaya parçasının boynunu kırması sebebi ile Ayşe ERDEM maalesef hayatını kaybetmiştir. Kaza yerine her ihtimale karşı ambulans Helikopter gelmiş olsa da Ayşe ERDEM ablamızın kaza yerinde hayatını kaybettiği anlaşıldığından ilk yardım müdahalesi yapılamamıştır.
Tırmanış sonrası rahmetlinin ailesi ile irtibata geçip acı olay kendilerine tarafımızca bildirilip , ailenin isteği üzerine ,Hacılar Kaymakamı Yasin TİKDAĞ ve Hacılar Arama-Kurtarma Havacılık Dağcılık ve Kış Sporları Kulübü (HADAK) Başkanı olup aynı zamanda Hacılar Belediye Başkanlığı görevini yapan Doğan EKİCİ koordinesiyle cenaze Sakarya’nın Akyazı ilçesine ulaştırılmıştır. Aile ile sürekli iletişim halinde olunmaya devam edilmektedir. 
Tırmanışa katılan diğer arkadaşımız ile tırmanışı kazasız bir şekilde tamamlayıp 27.07.2015 günü saat 10:00’ da Söke’ye dönmüş bulunmaktayız. Bizleri kaza sonrasında arayıp acımızı paylaşan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. 
Acı bizim acımız, ailemiz çok değerli ablasını kaybetti , bu acı tarif edilmemez umarım son zamanlarda artan kazalardan sonra camiamız bir daha böyle üzücü olay yaşamaz. Başta Ayşe ERDEM’in ailesinin , Söke Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü ailesinin, Söke’nin , Aydın’ın ve Dağcılık camiamızın başı sağolsun. 

Adem GÜMÜŞSU
Söke Dağcılık ve Doğa Sporları Yönetim Kurulu Başkan

Kaynak: Editör:
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı