sanalbas<meta http-equiv=
Haber Detayı
24 Ağustos 2020 - Pazartesi 21:51 Bu haber 3007 kez okundu
 
RECEP KEFKİR, BU GÜNLERE ÇOK ÇALIŞARAK VE ÇALIŞANLARIMIZIN GAYRETİ İLE GELDİK
HİÇ BİR BAŞARI TESADÜF DEĞİLDİR
Yaşam Haberi
RECEP KEFKİR, BU GÜNLERE ÇOK ÇALIŞARAK  VE ÇALIŞANLARIMIZIN GAYRETİ İLE GELDİK

HİÇ BİR BAŞARI TESADÜF DEĞİLDİR

 RECEP KEFKİR, BU GÜNLERE ÇOK ÇALIŞARAK  VE ÇALIŞANLARIMIZIN GAYRETİ İLE GELDİK

Hiçbir başarı tesadüf değildir. Hacılar insanının başarısı çalışmaktan geçer. İlçemizin ilk oto döşemecisi esnaflarından  Nil Garanti firmasının sahibi ,sanayici ve iş adamımız Recep Kefkir, iş hayatını, tavsiyelerini ve başarıya giden yolda yaşadıklarını Hacılar Haber Gazetesine değerlendirdi.

RECEP BEY SİZİ TANIYA BİLİR MİYİZ?

1957 yılında hacılarda doğdum ilk okulu bitirdikten sonra 1969 yılında eski sanayiye veli Alpaslan hocanın yanına mobilya döşemeciliğine çıraklığa başladım. 1975 yılında eniştemle ortak olarak oto döşemeciliği için iş yeri açtık. Bu ortaklığımız 11 yıl deva etti. Ortaklıktan ayrıldıktan sonra ben mesleğime devam ettim. O yıllarda en büyük hayalim kendi dükkanıma sahip olmaktı her zaman Allah bana 1 direk arası dükkan versin diye dua ederdin. 16 yıl sonra bir direk arası dükkan aldım daha sonra burayı büyüterek bu günkü 300  m2  bir işyerim oldu. Daha sonra gelen talepler doğrultusunda oto döşemeciliğinin yanı sıra oto döşemesi malzeme satışına da başladım. Bu işlerimizin yanında yine kardeşimle birlikte branda üzerine bir iş yeri daha açtık. 2000 yılında Kayseri Organize sanayinde yaptırdığımız fabrikada kumaş dokuma üzerine ortak bir firma kurduk burasıda  70 kişiyi istihdam ettiğimiz bir kuruluş oldu.

SAYIN KEFKİR SİZCE BAŞARILI OLMANIN OLMASA OLMAZI NEDİR?

Başarı hiçbir zaman tek taraflı olmaz en büyüğünden en küçüğüne hangi işleteme olursa olsun ekip çalışması çok önemlidir bende her zaman buna önem verdim. Hani büyüklerimizin bir sözü vardır nasıl başarılı oldunuz dimdiği zaman kendimden akıllı insanlarla çalıştığım içim başarılı oldum derler, benimde bir prensibin vardır. Her Zaman istişare yapar ve paylaşmaya  çok önem veririm. 42 yıldır esnaflık yapmaktayım bu süre zarfında hiçbir arkadaşımı üzmedim incitmedim tabi bunların hepsi de nasip meselesi Allah bir insana bir şeyi nasip ederse buna hiçbir şey engel olamaz Allah bize nasip etti bizde çok çalışıp gayet gösterdik. Bir insan işini aşını eşini severse bu insanın başaramayacağı şey yoktur. Yeter ki işini severek yapsın.

RECEP BEY İŞE BAŞLADIĞINIZ YILLARDA ÇALIŞMA ŞARTLARI NASILDI?

Benim işe başladığım yıllarda döşeme üzerine sadece 15 -20 esnafımız vardı. Bizler ahilik kültürü içerisinde yetiştik ustalarımıza saygıda hiç kusur etmezdik. Bunun yanında da çok çalışmak zorundaydık  o yıllarda ki çalışma şartları, bugün çoğu kişiye bir film gibi gelir. Çıraklık yıllara başladığımda daha 11 yaşına geldiğim zaman dükkanın anahtarını bana verdiler çokta zayıf bir yapım vardı. Sabah ilk otobüsle saat altıda otobüsü ile Hacılar’dan  Kayseri’ye gelir dükkanı açardım..  Gecede Hacılar’a gidecek olan son otobüse 23,40 otobüsüne kadar çalışırdık. İlk iş yerimi Yeni Sanayide 1975 açtığım zaman, yine sabah 7 de iş yerine gelirdim. Hacıların son otobüsü 23.40 otobüsüne yetişirdik, gece buradan dolmuş olmazdı buradan koşarak son otobüse binmek için Fidanlığa yetişir Hacılar giderdik.  Yaz aylarında işimiz daha da zordu Hacılar’dan baga  taksi bulursak taksiyle  giderdik bulamazsak bağada yürüyerek giderdik. Sabah altı otobüsü ile yine Hacılar’dan gelir dükkanımızı açardık. Allah rahmet eylesin dükkan komşumuz Tüfekçi Kazım emmi vardı, bir gün yanımıza geldi oğlum Recep siz burada mı yatıyorsunuz işçilerle dedi.  Heye Kazım emmi burada yatıyoruz dedim, Kazım emmi, hele belli dedi. O zaman olur mu Kazım emmi Hacılar’dan ilk otobüse binip geliyoruz, akşam sanayiyi biz kapatıyoruz sabahleyin de biz açıyoruz dedim. Ailelerde çok fedakardı o saatlere kadar çalışırdık hiçbir çalışanımızın ailesi de çocuklarımız niçin bu Saatlere kadar çalıştırıyorsunuz demediler. Ama o şartlarda beraber çalıştığımız arkadaşlarımızın bir çoğu da kendi işyerlerini açtı iyi birer esnaf ve sanatkar oldular. Bizlerin bu günlere gelmenizde ailelerimizin fedakârlıkları   ve ustalarımızın verdikleri iş ahlakı ve dürüstlük önemli bir yer tuttu  . Amanızdan babamızdan da Allah razı olsun halı parasıyla  ile amelelik yaparak  bizlere helal paralarla büyüttüler.

RECEP BEY GENÇLERE TAVSİYELERİNİZ NELER?

Gençlerimiz başarılı olacaklarsa öncelikle okumalılar bunun yanında meslek öğrenen geçlerimiz ise işlerini severek yapmalılar. Dürüstlüğü kendilerine düstur edinmeliler. Bunları yaparlarsa para her hâlükârda kazanılır. Ben bu yaşımda sabah namazını kılınca heyecanla işime gelirin ikindiden sonraysa evime giderim bunu en büyük sebebi de huzurdur huzur olunca her şey daha güzel olur. Dedi.

 

Kaynak: Editör: AHMET TANDOĞAN
Etiketler: RECEP, KEFKİR,, BU, GÜNLERE, ÇOK, ÇALIŞARAK, , VE, ÇALIŞANLARIMIZIN, GAYRETİ, İLE, GELDİK, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı