Haber Detayı
19 Aralık 2015 - Cumartesi 11:45 Bu haber 3460 kez okundu
 
KESOB BAŞKANI AHMET ÖVÜÇ'TEN ESNAFA KONUT MÜJDESİ
Ahmet Övüç ülkemizin temel taşı, ekonominin omurgasını oluşturan, esnaf ve sanatkârlarımızın rekabet gücünün artırılması, haksız rekabetten korunması, rekabet gücünün artırılmasına yönelik devlet teşvik ve yardımlarının çeşitlendirilmesi ve yoğunlaşmasıdır. Finansman olanaklarının güçlendirilmesi ve finansmana
Gündem Haberi
KESOB BAŞKANI AHMET ÖVÜÇ'TEN ESNAFA KONUT MÜJDESİ

GÖREVE BAŞLADIĞINIZDAN BUGÜNE KADAR NELER YAPTINIZ?
Ahmet Övüç ülkemizin temel taşı, ekonominin omurgasını oluşturan, esnaf ve sanatkârlarımızın rekabet gücünün artırılması, haksız rekabetten korunması, rekabet gücünün artırılmasına yönelik devlet teşvik ve yardımlarının çeşitlendirilmesi ve yoğunlaşmasıdır. Finansman olanaklarının güçlendirilmesi ve finansmana ulaşımın kolaylaştırılması için bir dizi çalışma yaptık. Bunun da sonuçlarını 2016'da göreceğimize inanıyorum. Ayrıca eğitim hizmetlerine ve meslek edindirme kurslarına ağırlık verilerek Ayşe Baldöktü giyim merkezi ile birlikte ortağı olduğumuz MESGEM (Mesleki Eğitimciler Geliştirme Merkezi ) A.B .Hibe projelerimiz tamamlanmış olup proje kapsamında oyomotiv,metalurhi ,talaşlı imalat, bilişim teknolojileri ve hizmet meslekleri dallarında eğitim gören katılımcılarımıza sertifikaları verildi. Genel kurulda esnaf ve sanatkârlarımıza ihtiyaçlarına göre iş yeri ve konut yaptırma sözü vermiştik. Bu konuda çalışmalarımız yoğun şekilde devam etmekte ve yaptığımız çalışmalar neticesinde 2500 konutluk arsamızı temin ettik. TOKİ ile görüşmelere başladık. Bununda en kısa zamanda sonuçlandırarak konutlarımızın temelini atacağız bu müjdeyi de gazeteniz aracılığı ile esnaf ve sanatkârımıza duyuruyoruz.
SAYIN AHMET ÖVÜÇ 2015 YILI NASIL GEÇTİ?
20 15 yılı Kayseri'de esnaflarımız için hiç iç açıcı olmayan bir yıl oldu. Ülkemizde seçimin ayak sesleri duyulmaya başladığı zaman bu ilk olarak esnafımızı ve sanayicimizi etkiler. 2015 yılında ülkemiz iki seçim yaşadı ve buda esnafımızı daha çok etkiledi. Seçimin adı konduğu günden itibaren gıda ve acil ihtiyaç maddesi satan esnafımız hariç, bütün esnaflarımızın işleri durma noktasına geldi. Hatta 2 seçim kararı alınınca insanlarımız gıdada bile tasarruf yoluna gitmeye başladı. Seçimin belirsizliğinden korkan yatırımcılar yatırım yapmayı kesti. Büyük yatırımcılar musluğu açacak ki, buradan akacak su her tarafa dağılacak. Türkiye'deki ekonominin lokomotif sektörü inşaattı, bu sektörde durgunluk yaşandı. 2015 yılı kötü bir yıl oldu ama yeni yıl için ümitliyiz.
ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDAN ÜMİTLİ MİSİNİZ?
1 Kasım 2015 seçimlerinde tek başına iktidar oldu. Kurulan hükümetimizin ise esnaflar için vaatleri var. Yeni kurulan hükümetimizde bu vaatlerini en kısa zamanda hayata geçirirse, esnaf ve sanatkârımız biraz nefes alma imkânı bulur. 2019 yılına kadar da herhangi bir seçimin olmaması ve istikrarlı bir hükümetin olması da bizim için bir ümittir. 2016 yılında, hem 2015 'in zararını telafi etmek hem de esnaf ve sanatkârımızın karlı bir yıl geçirmesi ümidindeyiz. Seçim süresince dövizin yükselmesi ile bankalardaki faiz oranları arttı ve %7,5'lerden %17-%18'lere dayandı. Faiz oranları yükseldiği zaman yatırımcı yatırımlarını yapmaz. Çünkü yatırım yapacak bir kişin fabrikayı yaptırması için, makinalarını dizmesi ve üretime başlaması yaklaşık 2 yıl sürer. Bir yatırımcı bu yatırımın bir kısmını bankadan karşıladığı zaman bu süre zarfında yaklaşık % 34 faiz işler yani, daha üretime başlamadan bu kadar faiz ödüyor. Bir de üretime başlayıp yaptığı malın tanıtımı reklamı ve pazarlaması da 1 yıl zaman alır. Bu sebepten yatırımcılarımız belirsizlik olan dönemlerde yatırım yapmamakta, yeni kurulan hükümetin faiz oranları konusunda gerekli çalışmayı yapması da önümüzdeki dönemin yatırımların artmasını sağlar.
KAYSERİ'DE ESNAF DEVLETİN SAĞLADIĞI İMKÂNLARDAN YARARLANABİLİYOR MU?
Bizim en büyük sıkıntılarımızda bir tanesi de bu küçük esnaf ve sanatkârımız pratik olarak krediye ulaşması imkânsız. Esnaflara KOSGEB aracılığı ile bazı kredi imkânları tanınıyor. Ama küçük esnafımız bunu şartlarını yerine getirmekte zorlanıyor. Ama yetkililerin şunu bilmesi gerekir. Bir fidanı dikmesi kolay ama onu yeşertip büyütmek için emek ister, özveri ister, sabır ister. Organize sanayide ulu çınar olmuş, birçok tesisimiz var. Bunlar birdenbire büyümediler, hepsi de küçük atölyelerden dükkânlardan bu hale geldiler. Kredi veren kurumlarda küçük esnafı destekler ucuz kredi imkânı sunarlarsa onlarda büyük tesisler haline gelme imkânı bulurlar. Hükümetimizin küçük esnafı destekleyerek, onların ulu çınarlar olması için imkân vermesi gerektiğine inanıyorum.
ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ ESNAFI NASIL ETKİLİYOR?
Alışveriş merkezleri bizim kangren olmuş yaramızdır. Buralar bütün esnafımızı doğrudan etkiliyor buralarda binlerce çeşit ürün satılıyor. Gıda satan bakkalımız, tekstilcimiz, mobilyacımız ve elektronik eşya satan firmalar başta olmak üzere 50'ye yakın küçük esnafımız, bu alışveriş merkezlerinden zarar görmekte, yeni çıkan kanuna göre kurulacak alışveriş merkezlerinde esnaf ve sanatkârlarımız için bazı bölümleri ayrılması kanunda yer verildi. Bu hayata geçirildiği takdirde bazı esnaflarımız için yeni iş imkânı saklanabilir. Ama bu bizim için yeterli değil. Küçük esnafın yaşatılabilmesi için bu alışveriş merkezlerinin şehir dışında yapılması gerekmektedir. Mahallenin esnafı sadece alışveriş yapılan bir yer değildir. Orası ruhu olan yerdir. İnsanların birbirlerini tanıdıkları, paralarının olmadığı zaman bile alışveriş yapabildikleri yerlerdir. Hatta mahallenin küçük esnafı ve bakkalı o mahallenin birer bekçisidir. Bilinmesi gerekir; Nasıl ki, şükür eden bir millet olduğumuz için bazı ekonomik sorunların üstesinden geliyorsak, küçük esnafın mahallelerde alışveriş yapan müşterilerine sağladıkları kolaylıklarda vatandaşlarımıza büyük destek olmaktadır. Bu yüzden küçük esnafımızın korunması ülkemiz içinde çok önemlidir. Birde mahalle bakkallarından bir ricam olacak. En büyüğünden, en küçüğüne bakıyorum hepsinin levhasında market yazıyor ve bu insanları psikolojik olarak etkiliyor. Bakkallar kayboluyor ve adı unutuluyor. Bunun için bakkal adını levhalarda da yaşatmak zorundayız.
SON OLARAK VERMEK İSTEDİĞİNİZ MESAJINIZ VAR MI?
2015 yılını bitirdik. Bu yıl ülkemiz meydana gelen terör olayları ve bu olaylarda birçok askerimiz ve vatandaşımız şehit oldu. Bu vatan için şehit olan şehitlerimizi ve gazilerimizi anıyoruz. Beklentimiz terörün bir an önce bitirilmesidir. Terör bittiği zamanda istikrarın sağlanarak üretime dayalı bir ekonomi modeli ile halkımızın rahat, huzur ve refah içerisinde yaşamasını temenni ederim. Bütün esnaf ve sanatkârımıza bol kazançlı ve sağlıklı yaşamlar dilerim.
HACILAR HABER GAZETENİZE DÜŞÜNCELERİMİZİ, VATANDAŞLARIMIZ ESNAF VE SANATKÂRIMIZA ULAŞTIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYOR. YAYIN HAYATINIZDA BAŞARILAR DİLİYORUM.

Kaynak: (HHG) - Hacılar Haber Gazetesi Editör: KADİR ALPASLAN TANDOĞAN
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı