Haber Detayı
16 Şubat 2016 - Salı 17:51 Bu haber 3178 kez okundu
 
Kayseri OSB 'den Bayır Bucak Türkmenlerine Yardım
Kayseri Organize Sanayi Bölgesi (KOSB) ve Türk Kızılay’ı Kayseri Şubesi tarafından
Yaşam Haberi
Kayseri OSB 'den Bayır Bucak Türkmenlerine Yardım

 
Kayseri Organize Sanayi Bölgesi (KOSB) ve Türk Kızılay’ı Kayseri Şubesi tarafından başlatılan yardım kampanyası neticesinde toplanan ve 12 tır’dan oluşan yardım malzemeleri, bugün, Bayır Bucak Türkmenleri ‘ne ulaştırılmak üzere Kilis / Öncü Pınar’a dualar ile uğurlandı.
Suriye’de yaşanmakta olan iç karışıklıklar nedeniyle, yaşadıkları bölgelerden göçe zorlanan Bayır Bucak Türkmen kardeşlerimizin acil ihtiyaçlarında kullanılmak üzere un, yağ, şeker, pirinç, bulgur, mercimek, makarna, nohut, helva, peynir, zeytin, reçel, bisküvi, su gibi temel gıda ve içeceklere ilave olarak, çocuk bezi, giyim eşyası, ayakkabı, battaniye, yatak, nevresim, temizlik malzemeleri, gazlı ocak, kış şartlarından korunmak için keçe gibi zaruri malzemelerin temini için, bölgemiz ve bölgemiz dışında faaliyet gösteren sanayicilerimiz, tüccarlarımız ve bu konuya duyarlı olan hamiyetperver vatandaşlarımız büyük bir hassasiyet ile kampanyayı destekledi.
Yardım konvoyu için düzenlenen uğurlama törenine, Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, Kızılay Kayseri Şube Başkanı Ayhan Uzandaç ve hayırseverler katıldı.
           
Törende bir konuşma yapan Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, "Kızılay ve Kayseri Organize Sanayi Bölgesi iş birliği içerisinde başlatmış olduğumuz hayır kampanyasına, hayırsever Kayserili sanayicilerimizin desteği ile birlikte 12 tır’lık yardımları göndereceğiz. Kayseri’nin sanayicisi her zaman olduğu gibi devletinin yanında olmuştur. Sanayicilerimiz nerede bir kanayan yara görseler oraya merhem olmak için birlik ve beraberlik içerisinde yardım için birleşiyorlar. Çok kısa bir zaman içerisinde de iş birliği içerisinde 12 TIR’dan oluşan yardımı toplamış bulunmaktayız. Bugün bizler evlerimizde ailelerimiz ve çocuklarımız ile rahat otururken, Bayır Bucak Türkmenleri bulundukları coğrafyada ciddi manada sıkıntı çekiyorlar. Bizim de el birliği içerisinde bu sorunlara destek olmamız gerekiyordu. İnşallah en kısa zamanda da devletimiz o bölgede ki sorunları çözer ve bir daha da İslam coğrafyası ve Müslüman Türk devletleri bu sıkıntıyı yaşamaz. Bugün 2 TIR yatak, 2 TIR un, 1 TIR çocuk bezi, 1 TIR keçe ve 103 ton civarında da gıda toplandı ve bugün Kayseri’den gönderdik. Hayırseverlerimize ve kampanyamıza destek veren kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. İnşallah en kısa zamanda sınırımızın etrafındaki bu tehlikenin bitmesini, Bayır Bucak Türkmenleri ile beraber ülkemize gelmiş olan 2.5 milyon civarında ki Suriyelinin de en kısa zamanda vatanlarına dönmelerini Allah’tan niyaz ediyoruz" ifadelerini kullandı.
 
Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğümüz ve Türk Kızılay’ı Kayseri Şubesi işbirliği ile gerçekleştirilen bu organizasyon sonucunda toplanan yardımlar, Türk Kızılayı Kayseri Şubesi Başkanlığı ve AFAD organizesinde, Kilis - Öncü Pınar’da Bayır Bucak Türkmenlerinin misafir edildiği çadır kentlerde değerlendirilmek üzere adı geçen kurumlarımızın yetkililerine teslim edilecektir.  
Törende konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanlığı eski Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan’da ; “ Mevlana derki “ Acının içinde tatlıyı gör, derdin içinde devayı gör” Bayır Bucak Türkmenleri bir zülüm altındadır, yüzyıllardan beri yaşadıkları neredeyse terk etmek üzeredir, bu bizim yüreğimizi yakar. Ama Kayseri’de ki hayırsever bunu yüreğinin derinliğinde duyuyor, dişinden tırnağından arttırıyor ve bu tırlar onun için seferber olmuş oluyor. Bununla teselli oluyor. “ müminler bir vücut gibi” diyor sevgili Peygamberimiz. Yani ayağa diken batsa baş ondan rahatsız olur. Yani Bayır Bucak Türkmenlerinin derdini Kayseri’de ki hayırsever duyuyor. 
O yüzden bu tırlar bugün yola çıkıyor. Yüce Rabbimiz Kuran’da buyuruyor ki “yaptığınız hayırlar yüksek yere bağ yapan kişinin hali gibidir, bol yağmur alır ve çift ürün verir, bol yağmur olmasa da şebnem olur çiğ olur ve böylece bol ürün verir. Sizin elinizdekiler tükenir Allah’ın katındakiler tükenmez. 
Yarım hurmayla da olsa kendinizi kurtarınız. Basın mensupları bu tabloyu kameralarla tespit ediyorlar ama İlahi Devletin Memurları, Melekler de tespit ediyor. Lokman Aleyhisselam öğüdüyle “ yaptığınız hayır zerre kadar olsa, kayaların içinde olsa, fezaların enginliğine gömülse, yerin derinliğine girse sizin samimiyetinizle orantılı olarak büyütülür, mizanınıza dağ gibi konulur. 
Demek ki Rabbimiz katında da bunlar kaybolmuyor, berekete Allah’ın yardımına sebep oluyor. Kuran’ımız şu tabloyu da anlatıyor “kendilerine hicret edip gelenleri seviyorlar, onlardan nefret etmiyorlar. Kader bize ensar rolünü vermiş. Bayır Bucak Türkmenlerine, Suriyelilere muhacir rolünü vermiş. Kader bunu değiştirebilirde. 
O yüzden biz onlara yardım etmezsek, ensar rolünü Allah korusun kaybedebiliriz. Bir ok yüzünden üç kişi cennete girer. Oku atan, atana veren ve oku yapan. Cephede kahramanca, yiğitçe görev yapan askerlerimizin yaptığı hizmet ve güvenlik güçlerimizin yaptığı hizmet ne kadar takdire şayansa, sanayicimizin şu fedakarlığı da o şekilde taktire şayandır. 
Bunun için işçi-işveren barışımız, ahengimiz, saygımız, sevgimiz, işbirliğimiz olmalıdır. Allah’ın yardımı birlik üzerinedir. Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır.” ifadelerini kullandı.
Yardım konvoyu, Diyanet İşleri Başkanlığı eski Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan’ın ettiği duanın ardından uğurlandı.
Böyle hayati, aynı zamanda insani ve İslami bir konuya duyarlılık gösteren, katkı ve desteklerini esirgemeyen tüm hayırsever kardeşlerimizi Kayseri Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü olarak şükranlarımızı sunuyoruz.
Kaynak: (HHG) - Hacılar Haber Gazetesi Editör: KADİR ALPASLAN TANDOĞAN
Etiketler:
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Kayseri OSB 'den Bayır Bucak Türkmenlerine Yardım
Kayseri OSB 'den Bayır Bucak Türkmenlerine Yardım
Kayseri OSB 'den Bayır Bucak Türkmenlerine Yardım
Kayseri OSB 'den Bayır Bucak Türkmenlerine Yardım
Yorumlar
Haber Yazılımı