Haber Detayı
28 Ekim 2016 - Cuma 20:15 Bu haber 3508 kez okundu
 
KAYMOS OLAĞAN GENEL KURULA HAZIRLANIYOR
Ekonomi Haberi
KAYMOS OLAĞAN  GENEL KURULA  HAZIRLANIYOR

Kayseri Mobilya Sanayileri Derneği (KAYMOS) Başkanı Yakup Deveci 30 Ekim 2016 yapılacak olan olağan kongre öncesi, KAYMOS' un faaliyetleri ve sanayicilerin beklentilerini gazetemize değerlendirdi.
Yıllarca klişeleşmiş bir söz vardır. Kayserili işini bilir, ben buna kesinlikle karşıyım. Kayserili bu sözün her zaman zararını görmüştür. Çevremizdeki illerin aldığı teşviklere bakıyoruz. Kayserili yatırımcılar bunların hiçbirinden yararlanamıyor. Ülkemizin 2023 hedefine ulaşması için desteklenmelidir. Bu destekleri sadece parasal boyutta değil Siyasi ve imkânların sunulması olarak da görmek gerek.
Sayın Deveci KAYMOS' un kuruluş amacı nedir?
KAYMOS 'un kuruluş amaçlarından en önemlisi CNR IMOB İstanbul Mobilya fuarına girmek idi. Ayrıca Parsiyel Yük Taşımacılığı Teknik Servis ve Personel gibi sorunlara da çözüm bulunması onun dışında yeni pazarların bulunması ilgili çalışmalar yapılması için kurulmuş bir dernektir.
KAYMOS kuruluşundan bugüne kadar ne gibi faaliyetlerde bulundu?
Kuruluş amaçlarımızdan en önemlisi olan CNR IMOB İstanbul Mobilya Fuarına Katılımcı olmak için çalışmalarımız eski yönetimler ve bizim yönetimimizce devam etmekte Sektörün en büyük firmaları Kayseri'de olacak Türkiye'deki mobilya imalatının % 50'si Kayseri'de üretilecek. En çok istihdamı siz sağlayacaksınız. Markalaşan firmalar sizin ilimizde bulunacak ama Türkiye'nin ve Avrupa'nın en önemli ve en bilinir fuarların birinde olmayacaksın. Daha önce Kayseri den 13 Firmanın katıldığı CNR IMOB İstanbul Mobilya Fuarına KAYMOS 'un kurulmasından sonra Kayseri'den 50 Firma katılıyor olması bir başarı dır.
Kuruluş amaçlarımızdan olan sorunların bazılarını sonuçlandırsak da bir kısmı üzerinde çalışmalarımız devam etmekte. Lojistik konusunun kooperatifleşmek, şirketleşmek şeklinde çözülmesi mümkündür. Ama her ikisinde de üyelerimizden ve bürokrasiden gerekli desteği bulamadık. Ama dernek olarak bu amacımızdan vazgeçmedik. Bu konuda alternatif çözüm yolları üretmek için çalışmalarımız devam etmekte.
Üyelerimizin diğer önemli sorunu teknik servis; Bu konuda şehir dışında teknik servisler oluşturma yolunu denedik. Orada da istediğimiz verimi alamadık. Ama şu anda kendi firmamızın teknik servis bölümünde çalışmış ve bildiğimiz insanlarla bir sistem kurmaya başladık. Bunda başarılı olursak bu çalışmamızı daha geliştirmeyi planlıyoruz.
KAYMOS 'un kaç üyesi var ? Sanayicilerimizin beklentileri neler?
KAYMOS olarak MOSFED Mobilya Dernekler Federasyonu üyesiyiz amacımız federasyonla birlikte hareket ederek Türkiye ve Uluslar arası platformlar da daha etkili olmak biz bu konuda ne kadar başarılı çalışmalar yaparsak yapalım sadece KAYMOS olarak başarmanız çok zor. Bu yüzden şehrimiz Ülkemiz ve sektörümüzün geleceği için şehrimizin ileri gelenleri, siyasileri ve diğer sivil toplum örgütlerinin desteği çok önemli.
Kayseri'de sektörlerin başarılı olmaları ve Kayseri ekonomisinin canlanması için iyi bir Fuar alanı yapılması gerekir. Halen çadırda fuar düzenlenmekte ve biz fuar alanı derken sırf kendi sektörümüzü değil Kayseri'deki diğer sektörleri de bu işe dâhil ediyoruz. Fuar alanı konusunda OSB başkanımız Sayın Tahir Nursaçan'nın çalışmaları devam etmekte. Genel kurulda bu konuda yetki aldı ama bürokraside aşılması gereken sorunlar var. Biz bunların bir an önce aşılmasını ümit etmekteyiz. Bizler bazı projeleri düşünürken, bazıları bunları hayata geçiriyor. Bizden bir adım önde gidiyorlarmış gibi bizler sektörün öncüleri olarak onları taklit ediyor konumuna düşüyoruz. Bu Kayseri sanayicisinin imajını olumsuz yönde etkiliyor. Bazı şeylere yatırım yaparken, sadece maddi getirisi ön plana çıkmamalı. Kayseri'nin ve sanayinin imajını da düşünerek yatırım yapılmalı. Fuar alanının da bu şekilde düşünülerek yapılması kanaatindeyim. Bu yatırım sadece sanayiciye hizmet etmeyecek. Bu konuda yapılan çalışmalarda Kayseri'de düzenli bir fuar alanı olması halinde yılda 10 Fuarın yapılabileceği tespit edildi. Bu da yaklaşık 35 günde bir fuar demek. Bu durumdan da Kayseri'de iş yapan bütün sektörler olumlu bir şekilde etkilenecektir.
Kayseri'de sanayicilerin derdinden anlayan idarecilere ihtiyacımız var. İlimizin bir sorunu olduğu zaman bütün sanayicilerimiz toplantılara davet ediliyor. Ama sanayicilerin sorunu olduğu zaman siyasilerimizden ve yerel yönleyicilerimizden sanayici olarak aynı desteği görmüyoruz. İlimizde meslek toplantıları niçin yapılmıyor? Sanayicinin sorunlarını ele alan, siyasiler, yerel yöniciler ve sanayicilerin katıldığı bir toplantılar niçin yapılmıyor? Kayseri'de sanayimiz güçlü olmasa ilimizdeki refah seviyesinin nasıl olacağını herkesin analiz etmesi lazım. Bugün KAYMOS olarak bizim 103 üyemiz ve 10 binin üstü çalışanımız var. Bunların sorunlarına nasıl çare buluruz? Bakanlıkta alınan kararların uygulamasını sanayici kendi adına yapıyor. Ama bunların eksikliklerini görerek, sanayici ile istişare yaparak, üst mercilere bunların paylaşılması lazım. Sektör tıkanıyor. KDV sorunu hakkında ilimizde bulunan bütün meslek örgütleri yazı yazdık. Ama cevap alamadık. Bu noktada siyasi iradenin gerekli girişimleri yaparak, sorunu çözmesini beklemekteyiz. Mobilya sektöründe ne kadar iyi olsak da dünya ticaretinde hak ettiğimiz yerde değiliz. Türkiye olarak dünyadaki mobilya ihracatındaki payımız % 1.80, Çin 'nin payı % 35 lojistik olarak bulunduğu noktaya bakar. Türkiye ile kıyaslarsanız, fiziki şartlarda onlardan daha iyi olduğumuz açık. Ama Çin'deki firmaların devletten aldığı desteği biz alamıyoruz. Destek deyince herkes paradan bahsediyor. Bizim sanayicimiz para istemiyor. Ama ihracatta ve uluslararası ilişkilerde bürokrasinin azaltılmasını istiyoruz. Özellikle yaşadığımız bu süreçte kaybettiğimiz kanı daha çabuk kazanmak için ve ülkemizin hedeflerine daha kısa sürede ulaşması için bürokrasideki engellerin biran önce kaldırılmasını bekliyoruz

KAYMOS yönetimi olarak seçildiğiniz günden bugüne ne gibi çalışmalar yaptınız?
15 Temmuz'dan sonra üyelerimizin yurt dışında ticaret yaptıkları firmalara kendi dillerinde ülkemizde yaşanan süreci anlatan mektuplar yazarak, gönderdik. Bizler denekler olarak yapmamız gerekeni yapıyoruz. Aynı hassasiyeti siyasilerimizden de bekliyoruz. Ülkemizin bu günleri çabuk atlatabilmesi için bütün kesimlerin birbirini dinlemesi ve anlaması ile çözüleceği kanaatindeyiz.
KAYMOS UR-GE projemiz onaylandı. Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi projesi (UR-GE) kapsamında kümeye dâhil olan firmalarımızın ihtiyaç analizlerini yaptırdık. Eğitim eksiklerine göre eğitimlerin verilmesine başlandı. Proje içerisinde yurt dışı seyahatlerin olduğu gibi yurt dışından alım heyetlerinin getirilmesi de var. Bu konuda çalışmalar devam etmektedir. Proje 36 aylık bir projedir. İlk eğitiminin konusu “Uygulamalı Dış Ticaret Eğitimi” idi. Konusunda Uzman Kişilerce Ekonomi Bakanlığı'nın onayladığı kişilerce verilen eğitimi sertifikalarla taçlandırdık. Bununla birlikte 
KAYMOS' un kurulduğu günden beri devam eden ve konuşmaya yönelik İngilizce kurslarımız devam etmekte. 
Dernek olarak tasarıma büyük önem vermekteyiz. Tasarım konusunda firmalarımızı bilinçlendirmek için çalışmalarımız bundan sonrada devam edecek. 
TSE bölge müdürlüğümüz ile bir protokol imzaladık. Bütün firmalarımızla TSE belgesi almaları için çalışmaktayız 
Üyelerimiz için toplu alış anlaşmaları imzalıyoruz. Yakın zamanda bir akaryakıt şirketi ile bu yönde bir anlaşma imzaladık. KAYMOS üyeleri akaryakıt alırken Türkiye genelinde %6 daha ucuz akaryakıt alma imkânına kavuştular.
Olağan kongre 30 Ekim'de. Olağan kongreye gideceksiniz. Bu konuda ne diyeceksiniz?
KAYMOS olarak olağan kongre hazırlıklarına başladık. Seçime hazırlık sürecinde üyelerimize bire bir ziyaretlerde bulunuyorum. Üyelerimizin yönetimimiz hakkındaki düşüncelerini alıyor ve beklentilerini öğreniyoruz. Bu çalışmalarımız neticesinde üyelerimizin talepleri doğrultusunda bir liste hazırlamaya gayret edeceğiz.

Kaynak: Editör: KADİR ALPASLAN TANDOĞAN
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı