Haber Detayı
01 Şubat 2019 - Cuma 16:09 Bu haber 7219 kez okundu
 
HACILAR'IN İLK KADIN BELEDİYE BAŞKAN ADAYI GÜLAY TALASLI
1985 yılında Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı
Siyaset Haberi
HACILAR'IN İLK KADIN BELEDİYE BAŞKAN ADAYI GÜLAY TALASLI

 

Cumhuriyet Halk Partisi 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Hacılar Belediye Başkan adayını açıkladı.  Hukukçu, yazar Gülay Talaslıyı, Hacılar tarihinin ilk kadın belediye başkan adayı oldu. Seçim çalışmalarına başlayan Talaslı, ilçede bulunan Pazar yerini ve iş yerlerini ziyaret etti. Daha sonra CHP ilçe Başkanı Ali Adanır’la birlikte AK parti ilçe teşkilatını ziyaret etti. Talaslı, Hacılar Haber Gazetesini ziyaretinde yaptığı açıklamada, yıllarca devletin birçok kurumunda görev yaptım bu tecrübelerimi doğduğum topraklar olan Hacılar’a hizmette kullanmak için belediye başkanlığına aday oldun dedi.

 CHP HACILAR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI GÜLAY TALASLI'NIN ÖZGEÇMİŞİ

1963 yılında Kayseri'nin Hacılar ilçesinde doğdum. İlköğrenimimi Ankara'da, orta ve lise öğrenimimi Kayseri Aydınlıkevler Lisesi’nde olmak üzere üstün derecelerle tamamladım.

1985 yılında Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden "Halit Ziya Uşaklıgil'in Telif ve Çeviri Hikâyeleri ile ‘Deli’' Romanı Üzerine Bir İnceleme'' başlığını taşıyan kapsamlı bir tez vererek "Türkolog"' diploması aldım. Hocalarımın Fakültede asistan olarak kalmam yönündeki ısrarlı tekliflerine rağmen Ankara'ya döndüm ve özel bir dershanede "sözel yetenek" dersleri vermeye başladım. Öğretmenlik sınavını kazanıp 16.12.1986'da Adıyaman Ticaret Lisesi, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olarak göreve başladım.

1989 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne girdim. 1990'da Ankara Mamak Üreğil Ortaokulu'na atanıncaya kadar Adıyaman'dan gelip giderek hukuk öğrenimimi sürdürdüm.

1991yılında Keçiören Kalaba Lisesi'ne atandım. 1992'de Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) Kamu Yönetimi Uzmanlık Yüksek Lisans Programını (KYUP) kazandım. 1993 yılında dönemin en başarılı öğrencisi olarak Almanya Yönetim Sistemini tanımak üzere Berlin'e gönderildim; Alman İçişleri Senatosu'nca ağırlandım. "Türkiye'deki Siyasal Partilerin Kadınların Siyasal Yaşama Aktif Katılımı Konusundaki Yaklaşımları" başlıklı başarılı bir tez hazırladım.

1995 yılında hem Ankara Hukuk Fakültesi'nden hem de TODAİE'den mezun oldum ve Avukatlık stajına başladım.

1994'te Ankara Ayvalı Lisesi'ne; 1996'da Ankara Dikmen Lisesi'ne atandım. 1998'de Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nda, Kitap İnceleme Komisyonlarında görev yaptım. 1999'da Milli Eğitim Bakanlığı'nda Hukuk Müşaviri olarak göreve başlayıncaya kadar serbest Avukat olarak da çalışmayı sürdürdüm.2008 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Müşaviri olarak görevindeyken emekli oldum.

1996 yılında, üyesi bulunduğum Edebiyatçılar Derneği'nden tanıdığım yayıncı arkadaşlarımın önerisiyle, Ümit Yayıncılık tarafından

"Siyaset Çıkmazında Kadın" başlığıyla basılan Kamu Yönetimi dalındaki TODAİE tezim ses getirdi. Basıldıktan iki ay sonra Nokta Dergisi'nin 1 Eylül 1996 sayısında "özel dosya" yapıldı. Cumhuriyet Gazetesi'nin 08.01.1998 günlü Kitap ekinde tanıtıldı. Aktüel, Eğitim ve Yaşam, Damar ve Abece dergilerinde ayrıntılı olarak yer aldı, Cumhuriyet ve Siyah Beyaz Gazetesi'nin köşe yazılarında övgüyle anıldı.

TRT İNT ve TRT 1 kanallarında ve TRT 1 Radyosunda röportaj ve tanıtım programları gerçekleştirildi.

Hollanda' da yaşayan Türklerle Hollanda halkını kaynaştırmak ve Türk kültürünü Hollandalılara tanıtmak amaçlı "Günışığı Kültür ve Sanat Vakfı" tarafından yapılan davet üzerine Hollanda'ya gittim ve öğretmen, avukat,kamu yönetimi uzmanı, yazar ve kadın kimliğimle Türkiye'yi temsil ettim.Hollandalılardan oluşan ve çeşitli meslek gruplarını temsil eden kalabalık bir grubu avukatlık büromda ağırlayarak ülkemi tanıttım.

Başta öykü olmak üzere,gezi yazısı, kitap tanıtımı gibi .edebî; hukuk, kamu yönetimi ve kadın haklarıyla ilgili bilimsel yazılar yazmayı ve yayımlatmayı sürdürüyorum. Öykülerim, Adam-Öykü Dergisi'nin Temmuz-Ağustos 1999; Damar Dergisi'nin Temmuz 1999, Lacivert Dergisi 2006 sayılarında yayımlandı. Cumhuriyet Gazetesi'nin 31.08./07.09 2000 sayılarında yayımlanan "Öykü Bahçelerinde Filizlenen Genç Öykücüler" başlıklı araştırmada başarılı genç öykücüler arasında sayıldım.

BORGES hakkındaki araştırma yazım, Cumhuriyet Kitap ekinin 23.08.2001 tarihli sayısında kapak yazısı olarak neredeyse sayının tamamını kapsayacak şekilde yayımlandı.

Batman'ın Hasankeyf İlcesine yaptığım geziyi anlatan yazım Cumhuriyet Gazetesi'nin 13.02.2000 günlü Dergi ekinde kapak konusu olarak değerlendirildi ve geniş yer verildi.

Ekim 2006’da “Artshop Yayıncılık” tarafından basılan “Hiçbir Yerde Hiçbir Zaman” başlıklı ilk öykü kitabım,2010 yılında “İtalik Yayıncılık” tarafından basılan “Ters Çevrilmiş Uçurum ”başlıklı ikinci öykü kitabım ve basılmaya hazır yeni bir öykü dosyam var.


 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: HACILAR'IN, İLK, KADIN, BELEDİYE, BAŞKAN, ADAYI, GÜLAY, TALASLI, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı