Haber Detayı
21 Mart 2019 - Perşembe 10:09 Bu haber 3004 kez okundu
 
GÜLAY TALASLI HACILAR İÇİN GÜZEL GÜNLER YAKIN
Öfke, kandırılmış, duygusu çaresizlik ve ümitsizlik insanlarımız arasında oldukça fazla
Siyaset Haberi
GÜLAY TALASLI HACILAR İÇİN GÜZEL GÜNLER YAKIN

 

CHP Hacılar Belediye Başkan Adayı Gülay  Talaslı seçim çalışmalarını ve Hacılar hakkındaki düşüncelerini gazetemize değerlendirdi.

 

Gülay Talaslın, en büyük yatırım insana yapılan yatırımdır . insanlarımız daha bilgili,  daha üretken ve geleceğe ümit içerisinde bakarsa işte o zaman ilçe olarak ta ülke olarak ta kalkınır ve huzurlu bir hayat süreriz bu sebepten projelerimizi tamamını insan odaklı olarak yapmaya gayret ettik.

BİRÇOK ÖZELLİĞİNİZİN YANI SIRA SOSYOLOGSUNUZ BU AÇIDAN BAKINCA HACILARI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Hacılar halkı yıllarca girişimci çalışkan ve üreten insanlar olarak isminden söz ettirmiştir ama seçim çalışmalarım da üzülerek gözlemlediğim şey insanlarımız ve özelliklede kadınlarımızın içe kapanık üretimden ve sosyal faaliyetlerden soyutlanmış olması  eskiden bu kadınlarımız tarımdan dokumaya halıcılıktan hayvancılığa bir çok alanda söz sahibiydiler hatta bu gün dünya çapında isminden söz edilen firmaların temelinde Hacılarlı kadınların halı paralarının olduğunu bütün Hacılar halkı bilir.

 Hacılar daha seçim çalışmalarımızda dikkat ettiğim bazı hususlar beni oldukça rahatsız etti. insanlarız hala misafir Per ver cana yakın. Ama aynı zamanda  öfke,  kandırılmış, duygusu  çaresizlik ve ümitsizlik insanlarımız arasında oldukça fazla.  Her ne kadar ümitleri kalmasa da değişim konusunda hala kararsızlar. Bir de çok korkuyorlar. Bunu da ben birebir yaşıyorum, seçim çalışmalarım boyunca birçok evi ziyaret ediyorum. Beni çok güzel karşılıyorlar misafir ediyorlar. Şimdiye kadar gelenler ne yaptık ki sen gelince belki daha güzel şeyler olur diyorlar. Bir de sen bayansın bayanlar isterse her şeyi başarır diyorlar içlerinde bir ümit kırıntısı belirliyor. Çok güzel karşılayıp uğurluyorlar ama bir poz fotoğraf alabilir miyim dediğim zaman korkuyorlar ve Bir fotoğrafta yer almak istemiyorlar ziyaretimde 15 bayanın  bulunduğu bir toplantıya tesadüfen katıldım orada beni çok iyi karşıladılar ben kendilerine sizler için değişim talep ediyorum her şeyi güzel yapacağız diyorum ama siz benimle bir fotoğraf bile çekilmiyor sunuz ve korkuyorsunuz sizi bu kadar korkutan bir hükümetten veya güçten nasıl hala kopamıyorsunuz ben bunu anlamıyorum dedim.  verdikleri cevap iş yerinde işte çalışıyoruz veya aileden birinin bir bağlantısı var o yüzden görünmek istemiyoruz oldu. yani burada bir korku imparatorluğu hakim ben de elimden geldiği kadar bunu yıkmak için çaba sarf ediyorum ve etmeye de devam edeceğim ama her şeye rağmen insanlarımızın gözlerinde bir umut ışığı var. Örneğin hacılara kreş açacağım diyorum orada bulunan çocuk gelişimi okumuş bir kızımız beni işe alır mısınız diyor  Gözlerinde bir  umut ışığı beliriyor. Hacılar'da bir ümit bir coşku var ben de bunu yeniden hayata geçirmek için elimden gelen gayreti gösteriyorum Ama korku öyle bir korku ki siyah bir dağ gibi ilçemizin üzerinde ben buna ne kadar pencere açarım bilemem  bu o kadar belirgin ki elimde sihirli  değnek olsa deneğin ışığı sünecek diye korkuyorum

 HACILARI FİZİKİ OLARAK NASIL BULUYORSUNUZ?

CHP Hacılar Belediye başkan adayı Gülay Talaslı,  fiziki açıdan daha Hacılar’ın durumu pek iç açıcı değil. Hacılar’a baktığım zaman bir yıkıntı bir enkaz görüyorum. Ben çocukluğumu Hacılar da geçirdim. Liseye kadar da burada okudum her yaz da Hacılar’a gelerek buraya burada yaşamaya devam etmekteyim. Her yıl geldiğimde ilçemi daha çok yıkılmış ve ışığının daha çok sönmüş olduğunu gördüm Hacılar ne görüntü olarak ne de sosyal yaşam olarak hiç iç açıcı bir durumda değil. Hacıların sorunları geçici önlemlerle yok edilemez kökten bir değişim gerekli örneği yukarı mahalleyi tamirat yaparak düzenleyerek daha iyi duruma getirmek imkansız.  Yukarı mahalleyi kökten yıkıp yeniden bir imar çalışması yapmadıktan sonra burada yaşamak git gide imkansız hale gelir  birçok idarecinin bile giremediği alanlarda insanlar hayatlarını devam ettirmeye çalışıyor. Hacılarda bazı şeyleri de yapılmış ama bu insanları mutlu etmek için yeterli değil.  çünkü birçok nimetten de yararlarlanamadık örneğin Hacılar’ın geleceği olan kayak merkezinde hiçbir söz hakkımız kalmamış, ilçemizde tarımla ilgili hiçbir çalışmada yapılmamış, zaman içerisinde çiftçilikle uğraşan birçok hemşerimiz de üretim yapmayı bırakmış. Hizmet anlamında da sağlıktan sosyal ve kültürel faaliyetlere gerçekten vatandaşın yararına hiçbir şey yapılmamış ilçemizin sorunları o kadar fazla ki bu sorunları çözmek için 24 saat çalışmak bile yeterli gelmez ama bunların hiçbiri çözülemez  değil. Bunların hepsinin çaresi var. Gerçekçi olmak lazım Hacılar her anlamda zor bir yapıya sahip, yapılması gereken çok önemli şeyler ihmal edilmiş olsada ben bilgi birikimim ve devlet kurumlarımdaki tecrübelerimle ilçemizi en iyi yere getireceğime inanıyorum. Vatandaşlarımda bana bu imkânı verirse ilçemiz yerel yönetimlerde icazetle değil, bilgi birikim ve tevazu ile yönetilen bir ilçe olacak dedi.

 

Kaynak: Editör: AHMET TANDOĞAN
Etiketler: GÜLAY, TALASLI, HACILAR, İÇİN, GÜZEL, GÜNLER, YAKIN, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı